12 najbardziej klimatycznych parków i ogrodów miejskich w Polsce
Parki są świetnym miejscem do odpoczynku. Szczególnie teraz w aurze subtelnej
wiosny a za chwilę podczas wakacji i gorącego lata czy mieniącej się złotem
jesieni. Parki w Polsce często powstawały tuż przy pałacach, dzięki czemu
stanowią dziś krajobraz dla siedzib historycznych postaci. Pomiędzy drzewami
kryją się opowieści o dawnych wydarzeniach – tych romantycznych i tych mniej
wzniosłych. Parki zachęcają do spacerów, jazdy rowerem, czytania książek,
pozwalają na refleksje wśród zieleni. To świetne miejsce, żeby wziąć też głęboki
oddech i pomyśleć o swoich marzeniach, planach czy potrzebach.
Ogrody i parki, które łączą uroki natury z czymś co sprawia, że stają się one
inspiracją do działania…
Przedstawiamy Wam 12 najbardziej klimatycznych parków i ogrodów miejskich
w Polsce :
 1. Ogród Saski w Warszawie 

Park został otwarty dla zwiedzających w 1727 roku. Jest to zarazem pierwszy w Polsce ogród miejski. W czasie II wojny światowej został częściowo zniszczony. Obecnie zajmuje powierzchnię 15,5 ha. Park oprócz bogatej roślinności (w szczególności starych drzew) może pochwalić się „stałymi” obiektami. Na uwagę zasługują: Pałac Błękitny, barokowe rzeźby muz i cnót, zegar słoneczny, monumentalna Fontanna Wielka, tablice pamiątkowe i pomniki (w tym Grób Nieznanego Żołnierza). 

 1. Park Łazienkowski w Warszawie 

Niejeden poeta i bajarz na pewno zainteresował się Parkiem Łazienkowskim w Warszawie. Klimatyczne alejki, amfiteatr, teatr czy Pałac na Wodzie – wiele atrakcji na terenie parku sprawia, że jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Odbywają się tam liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i naukowe, w tym m.in. słynne koncerty chopinowskie. To przykład parku angielskiego.

 1. Park w Pszczynie 

Zabytkowy ogród miejski rozciąga się na powierzchni 156 ha. Podzielony jest na części: Park Zamkowy (powstały prawdopodobnie w drugiej poł. XVIII w.), Pszczyński Park Dworcowy i Dziką Promenadę. W tej ostatniej znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. 

 1. Park Czartoryskich w Puławach 

To historyczne miejsce, które założono przy pałacu Lubomirskich. Początkowo stylem nawiązywało do francuskiego klasycyzmu. Później w wyniku modernizacji jego forma stała się bardziej luźna i romantyczna. Oprócz pałacu można również obejrzeć Świątynię Sybilli, Dom Gotycki, Bramę Rzymską, Domek Grecki, Schody Angielskie i Altanę Chińską. Z roślinności dominują lipy, klony, graby, topole, dęby i kasztanowce. Park zajmuje powierzchnię ok. 30 ha

 1. Park romantyczny w Arkadii (k. Łowicza) 

Ogród barokowy powstał w XVII wieku. Obecnie park zajmuje powierzchnię 14,5ha. Posiada naturalny, leśny charakter, wykorzystujący rzeźbę terenu. Rosną w nim cenne okazy drzew (m.in. wiązy, lipy, topole) i rośliny runa (jaskier kaszubski, przytulia krzyżowa i zdrojówka rutewkowata). Zawiera także romantyczne, zabytkowe obiekty: Świątynie Diany, Łazienki, Dom Murgrabiego, Łuk Grecki, Domek Gotycki, Grota Sybilli, Akwedukt i Cyrk Rzymski. Przez park przepływa rzeka Skierniewka. Grecki Łuk Kamienny w Parku w Arkadii.

 1. Park Mużakowski (Muskau) w Łęknicy 

Park jest nietypowy – znajduje się po polskiej i niemieckiej stronie. Przecina je rzeka – Nysa Łużycka. Jest połączony dwoma mostami – Mostem Podwójnym oraz Mostem Angielskim. Łącznie zajmuje powierzchnię 728ha. Park reprezentuje styl angielski. Zabytkowe obiekty znajdują się głównie po niemieckiej stronie. W polskiej części dominuje zieleń i założenia krajobrazowe. Od 2004 r. Park Mużakowski został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 1. Planty krakowskie 

Park miejski został założony w latach 1822–1830. Zajmuje powierzchnię 21ha. Otacza Stare Miasto. Podzielono go na osiem części, nazwanych w zależności od miejsca usytuowania. Są to Wawel, Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Gródek i Stradom. Park planty posiada ogromną „kolekcję” pomników i tablic pamiątkowych. Wyróżnia go nieregularny układ ścieżek. Dominujących gatunkiem drzewa jest kasztanowiec. 

 1. Park Śląski w Chorzowie 

To dość nowy park – budowę rozpoczęto w 1951 roku z inicjatywy generała Jerzego Ziętka. Zajmuje powierzchnię 640 ha. Z „zielonych” obiektów posiada alpinarium, ogród bylinowy oraz rosarium (z największą w Polsce kolekcją róż). 

 1. Park im. Ronalda Reagana w Gdańsku 

To najpopularniejszy park Trójmiasta, usytuowany w sąsiedztwie bałtyckich plaż. Jest podzielony na część leśną oraz obszar ze stawami. Znajdują się w nim dwa stawy, skatepark i ścieżki rowerowe. Dużą atrakcją dla najmłodszych są liczne place zabaw. Charakterystycznym obiektem jest natomiast pomnik upamiętniający spotkanie Jana Pawła II z Ronaldem Reaganem. 

 1. Park Zdrojowy w Nałęczowie 

Zabytkowy park, który pełni funkcję uzdrowiska znajduje się w centrum Nałęczowa. Oaza ciszy i spokoju, miejsce, w którym rozkochać może się każdy. Na terenie parku znajduje się cudowny Pałac Małachowskich, którego rokokowe i późno klasycystyczne wnętrze zachwyca wszystkich odwiedzających. Staw z wyspą, przepływająca przezeń rzeka i inne uroki tego miejsca sprawiają, że Park Zdrojowy w Nałęczowie zachwyca nie tylko pisarzy. Rzeźby i pomniki zlokalizowane na terenie ogrodu sprawiają, iż jest on jeszcze piękniejszy.

 1. Park św. Kingi w Wieliczce .

Park położony jest w samym centrum Wieliczki i zajmuje obszar prawie 8 hektarów. Kiedyś zaniedbany, dziś stanowi zieloną wizytówkę Kopalni Soli „Wieliczka”, która zarządza obiektem. 

Piękna, zadbana roślinność, urokliwe alejki, stylowe ławeczki. Park jest dziś jednym z ulubionych miejsc wypoczynku wieliczan, a także odwiedzających kopalnię turystów i kuracjuszy.

W jego granicach znajduje się największa na południu kraju tężnia solankowa

 1. Park Myślęcinek w Bydgoszczy 

Największy park w Polsce liczy aż 830 hektarów powierzchni, a usytuowany jest zaledwie 5 km od ścisłego centrum Bydgoszczy! To właśnie od północnej części miasta wziął on swoją nazwę. Charakteryzuje się on zróżnicowaną rzeźbą terenu, a także różnorodną szatą roślinną. Znajdziemy tu także wodne zbiorniki, których liczba sięga kilkudziesięciu.